• ANTAKYA

  Hatay'ın en büyük ilçesidir. Tarih kaynaklarına göre Antakya, M.Ö. 300 civarında Büyük İskender'in komutanlarından Seleucus Nicator tarafından kurulmuştur. Ortasından geçen Asi Nehri, bölgenin can damarıdır. Antakya, tarihi ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken kentlerimizden biridir. Özellikle Sen Piyer kilisesi, Antakya Kalesi, Eski Antakya Evleri, Hatay Arkeoloji Müzesi gibi inanç ve tarih turizmi açısından çok zengin bir kentimizdir.
 • HARBİYE

  Otelimizin bulunduğu Harbiye, Hatay ili'nde, Defne ilçesine bağlı belde. Yüzlerce yıllık bir yerleşim yeridir. Tarihsel adı 'Defne' veya 'Daphne' olarak bilinmektedir. Yeşil alanlarının fazla olması ve şelalelerinin güzelliği ile ünlenmiş olan Harbiye, konumu itibari ile Ortadoğu’yu Türkiye’ye bağlayan yol üstünde bulunduğundan bu ülkelerden gelen turistlerin hem uğrak yeri, aynı zamanda konaklama ve eğlence yeridir.
 • HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ

  Hatay Arkeoloji Müzesi, antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir sanat müzesidir. Dünyanın ikinci büyük mozaik eserleri koleksiyonuna sahip olduğu söylenir. Müzede sergilenen eserlerin çoğunluğu Antakya'nın Roma dönemine ait mozaiklerden oluşmaktadır. Bu eserlerin çoğunluğu, 1932-1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucu keşfedilmiştir.
 • SAINT PIERRE KİLİSESİ

  Saint Pierre Kilisesi, Antakya'da, Stauris Dağı'nın batısında kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Antakya'daki ilk Hıristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları bu mağara Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Hıristiyanlığın ilk yayıldığı ve bu dine inananlara 'Hıristiyan' adının verilmesinin Antakya'da gerçekleştiği bilinmektedir.
 • TİTUS TÜNELİ

  Titus Tüneli, Dünyada insan eliyle yapılan ilk tünel olarak tarihe geçmiştir. Hatay'ın Samandağ ilçesinde MS 1. yüzyılda dağdan gelen sel sularını önlemek için Titus adıyla bilinen Titus Flavius Vespasianus tarafından yaklaşık bin esire yaptırılmış, yapımı yüzyılı aşkın bir zaman sürdüğü düşünülen tünellerdir. Bin 380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli, Hatay'a gelenlerin görmeden gitmediği yerler arasında yer alıyor.
 • BEŞİKLİ MAĞARALAR

  Vespasianus-Titus Tüneli yakınında bulunan Beşikli Mağara Roma dönemine ait bir mezarlıktır. Bu mezarlık kayalık yamaçlardaki kalker tabakaları içerisinde oyulmuş on iki mezar bulunmaktadır. Bu mezarların kral mezarı olduğu ileri sürülmüşse de gerçekte bunlardan on ikisinin Romalı yönetici ve Seleucia Pieria kentinin ileri gelenlerine ait olduğu sanılmaktadir. Bu mağara mezarlarinin dışında kalan alanlarda da geniş bir nekropol (mezarlık) bulunmaktadır.
 • ARSUZ

  Hatay'ın Akdeniz kıyısında yer alan tarihi ve turistik bir ilçedir. Arsuz'un merkezinde dünyanın en eski kiliselerinden biri kabul edilen Maryo Hanna Kilisesi ile Meryem Ana'nın banyo yaptığı yer olduğu iddia edilen Meryem Ana Havuzu bulunur. Ayrıca Arsuz'un 10 kilometre kadar güneyinde Konacık köyü sahilinde Helenistik dönemden kalma antik liman kentinin kalıntıları bulunmaktadır. Arsuz, plajlarıyla da yörenin yaz turizmi ihtiyacını karşılıyor.
 • İPEK DOKUMA

  Yaklaşık 4 bin 600 yıl önce ilk olarak Çin’de başlayan geleneksel ipek üreticiliği, zaman içerisinde fabrikasyon üretime geçse de bu gelenek bazı yerlerde yaşatılmaya devam ediyor. Hatay’ın Harbiye ve Samandağ yöresinde de günümüzde geleneksel saf ipek üretiminin yapıldığı yerler arasında. Geleneksel tezgahlarda dokunan ipek, çeşitli ürünlere bürünerek yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.